Andrus Jefimovi filateelianäitus "Eesti vaated kirjaümbrikul"

Sakus 3. novembrist kuni 15. detsembrini 2012

„Kirjapaber kodumaa vaatekohtadega“  Neil päevil laskis üks suurem paberikaupade tööstus turule uued kirjaplokid „Turist Eestis“. Juba mitmevärvitrükis originaalsed kaanejoonistused Eesti linnade vaatamisväärsustest jätavad igale välisturistile, kui ka igale eestlasele kauba efektsusest hea mulje. Sisuks 32 lehte paremat valget mattpostpaberit, varustatult vase-sügavtrükis piltidega kodumaa linnade ja maa kaunimatest paikadest. Igatahes kõigiti teretulnud artikkel kauni kodumaa tutvustamiseks nii kodu-kui ka välismail. /Postimees 18 aug.1936 a./   Tõenäoliselt tuleb seda artiklis nimetatud kirjaplokki, näitusel väljapandud ümbrike ja kirjapaberite, eelkäijaks pidada. Sellest võttis eeskuju Rakvere fotograaf Johannes Triefeldt, kes 1938 aastal kujundas oma kirjaploki. See sisaldas juba lisaks kirjapaberitele ka kirjaümbrikuid. Kaunilt kujundatud ümbrikud erinevatest linnadest ja kohtadest on kasutusel olnud erinevate riigikordade ajal. Seda näitab ilmekalt ümbrikutelt näha olev postiajalugu. Näituse koostajal on teada 21 erineva kohanimetusega ümbrikku, need on ka väljapanekul esindatud. J. Triefeldt oli kutseline fotograaf, kes tegi väga palju võtteid üle Eesti ja andis nendest välja ka  postkaartide seeria „Kaunis kodumaa“. Osa neid võtteid on kasutatud ka kirjaümbrikute ja -paberite kujundamisel.   Kirjaümbrikud. Esikülje kujunduses on kasutatud enamasti fotomontaa¾i – tuntud hooned, objektid või vaated kokku segatuna. Valget ruumi on jäetud ka aadressi kirjutamiseks. Iga ümbriku all servas on tekst, nimetus kohast, mida ümbrikul kujutatakse ja autor (näit. PÄRNU  Foto: J.Triefeldt). Tagakülg koosneb neljast erinevast iseseisvast võttest, samast linnast või piirkonnast. Värvitoonilt eksisteerib kahte tooni: rohekas-sinine ja pruun.   Kirjapaberid. Iga paberi vasakpoolses ülaosas on foto, mille all seletav tekst,  fotol kujutatud kohast ja autor (näit. Foto Joh. Triefeldt – Eesti - Setu naine). Paberi mõõtudeks on 21,5 x 28,5 cm, mis erineb veidi tänapäevase A4 paberi mõõtudest. Värvitoonilt eksisteerib kolme värvitooni: pruun, roheline ja sinine.   Kaaned. Teadaolevalt oli kirjaplokk tugevamast kartongist, mille ühel siseküljel oli sahtel ümbrikute jaoks, teisel lehel piltidega kirjapaberid. Kahjuks pole teada, kui palju oli igas plokis ümbrike ja paberit, kas ümbrikud-paberid olid erinevate piltidega või olid nad n.ö. komplektis ja kas värvitoonid olid segamini või koosnes ploki sisu ühest toonist ?     Väga oodatud on igasugune täiendav info antud teema kohta või tervikuna1918-1944 a. Eesti postiajaloo kohta. Koos saame tükikese Eesti ajalugu selgemaks!                                                                                                Andrus Jefimov, Saku, 5128212                                                                                       Sakus 3. novembrist kuni 15. detsembrini 2012 companies, which provide best web site hosting in the uk. Services for top web hosting.
Kurtna suletud 22.06.-20.08.20
Kajamaa suletud 6.-31.07.20
Andrus Jefimovi filateelianäitus
Andrus Jefimovi filateelianäitus

Andrus Jefimovi filateelianäitus "Eesti vaated kirjaümbrikul"

1. nov. 2012

Sakus 3. novembrist kuni 15. detsembrini 2012

Andrus Jefimovi filateelianäitus
Andrus Jefimovi filateelianäitus

„Kirjapaber kodumaa vaatekohtadega“

 Neil päevil laskis üks suurem paberikaupade tööstus turule uued kirjaplokid „Turist Eestis“.

Juba mitmevärvitrükis originaalsed kaanejoonistused Eesti linnade vaatamisväärsustest jätavad igale välisturistile, kui ka igale eestlasele kauba efektsusest hea mulje.

Sisuks 32 lehte paremat valget mattpostpaberit, varustatult vase-sügavtrükis piltidega kodumaa linnade ja maa kaunimatest paikadest.

Igatahes kõigiti teretulnud artikkel kauni kodumaa tutvustamiseks nii kodu-kui ka välismail.

/Postimees 18 aug.1936 a./

 

Tõenäoliselt tuleb seda artiklis nimetatud kirjaplokki, näitusel väljapandud ümbrike ja kirjapaberite, eelkäijaks pidada. Sellest võttis eeskuju Rakvere fotograaf Johannes Triefeldt, kes 1938 aastal kujundas oma kirjaploki. See sisaldas juba lisaks kirjapaberitele ka kirjaümbrikuid. Kaunilt kujundatud ümbrikud erinevatest linnadest ja kohtadest on kasutusel olnud erinevate riigikordade ajal. Seda näitab ilmekalt ümbrikutelt näha olev postiajalugu.

Näituse koostajal on teada 21 erineva kohanimetusega ümbrikku, need on ka väljapanekul esindatud.

J. Triefeldt oli kutseline fotograaf, kes tegi väga palju võtteid üle Eesti ja andis nendest välja ka  postkaartide seeria „Kaunis kodumaa“. Osa neid võtteid on kasutatud ka kirjaümbrikute ja -paberite kujundamisel.

 

Kirjaümbrikud.

Esikülje kujunduses on kasutatud enamasti fotomontaa¾i – tuntud hooned, objektid või vaated kokku segatuna. Valget ruumi on jäetud ka aadressi kirjutamiseks. Iga ümbriku all servas on tekst, nimetus kohast, mida ümbrikul kujutatakse ja autor (näit. PÄRNU  Foto: J.Triefeldt).

Tagakülg koosneb neljast erinevast iseseisvast võttest, samast linnast või piirkonnast.

Värvitoonilt eksisteerib kahte tooni: rohekas-sinine ja pruun.

 

Kirjapaberid.

Iga paberi vasakpoolses ülaosas on foto, mille all seletav tekst,  fotol kujutatud kohast ja autor (näit. Foto Joh. Triefeldt – Eesti - Setu naine). Paberi mõõtudeks on 21,5 x 28,5 cm, mis erineb veidi tänapäevase A4 paberi mõõtudest.

Värvitoonilt eksisteerib kolme värvitooni: pruun, roheline ja sinine.

 

Kaaned.

Teadaolevalt oli kirjaplokk tugevamast kartongist, mille ühel siseküljel oli sahtel ümbrikute jaoks, teisel lehel piltidega kirjapaberid. Kahjuks pole teada, kui palju oli igas plokis ümbrike ja paberit, kas ümbrikud-paberid olid erinevate piltidega või olid nad n.ö. komplektis ja kas värvitoonid olid segamini või koosnes ploki sisu ühest toonist ?

 

 

Väga oodatud on igasugune täiendav info antud teema kohta või tervikuna1918-1944 a. Eesti postiajaloo kohta. Koos saame tükikese Eesti ajalugu selgemaks!

                                                                                              

Andrus Jefimov, Saku, 5128212  

                                                                                

  

Andrus Jefimovi filateelianäitus "Eesti vaated kirjaümbrikul" Sakus 3. novembrist kuni 15. detsembrini 2012
Andrus Jefimovi filateelianäitus
looking for best website hosting services provided by web hosting with reasonable time websites hosts, for website hosting in UK you may want to look at web hosting top 5 uK best review present some choices, which offer good quality web hosting suggest in UK. how to choose best website hosting firm for better services top web site hosting services uptime becomes most important when having business applications, for example the design page what is website design how to design a website which explains how online backup works and gives simple tips for backing up your data How Online Backup Works is offering simple online backup definition of listing site full pagenum.

SAKU GÜMNAASIUMI HOONES

Teaduse 1, Saku 75501  

Telefon: 672 8502;518 8476

E, T, K ja N 10-19
R 10 - 16, L 10-15, P suletud

KIISA VABAAJAKESKUSES

Kurtna tee 8, Kiisa 75503
Telefon: 607 4008, 5304 7525 

E,T, N 11-18, K 11-19, R 11-16
iga kuu 1. ja 3. L 10-15, P suletud

KURTNA KOOLIS

Kurtna tee 50, Kurtna 75518
Telefon: 5919 6019

E, T, N, R  9-16, K 10-18
L ja P suletud

KAJAMAA KOOLIS

Kajamaa küla, Saku 75501
Telefon: 5330 8711


K 13-16
Muul ajal suletud