Möödunud sajandi mänguasjad. Näitus kunstiõpetaja ja kollektsionääri Heli Männi kogust

Sakus 5. aprillist kuni 4. juunini 2014

"Möödunud sajandi mänguasjad"    Oma esimest näitust tehes ei olnud plaanis kollektsioneerimine kui selline, olid lihtsalt mõned oma karud, kes osalesid Tallinna Nukumuuseumis toimunud kaisukarude näitusel, nukud, lauamängud ja autod. 2000 aastal tekkis mõte eksponeerida neid valdavalt sajandi teisest poolest pärit mänguasju Kiviõli Kunstide Kooli näitusesaalis, sest väikelinna laps viiakse Tallinnas pigem loomaaeda või tivolisse, mitte mänguasjamuuseumisse. Asju kogunes juurde sõpradelt-tuttavatelt näituse käigus, neid sai kokku üllatavalt palju, nii 700 ringis. Kohe telliti näitus ka Jõhvi Laste Loomingu Majja, sealt edasi Avinurme Kultuurikeskusesse. Nii rändab kollektsioon mööda Eesti väiksemaid ja suuremaid muuseume ning kultuurimaju, et lastele lähemale jõuda. Praegune väike näitus on reas kolmekümne viies. Tasapisi on asju juurde kogunenud antiigilaatadelt, second-hand poodidest, headelt annetajatelt, praegu on kogus ca 5600 eset. Esialgu oli nukkude osa tunduvalt suurem kui poiste mänguasjade oma, nüüd olen püüdnud juurde hankida just autosid ja muid masinaid, samuti lauamänge. Kõige vanemad asjad kollektsioonis on 19. sajandi lõpust pärit glasuurportselanist nukud, kõige uuemad kaasaegsed multifilmitegelastest inspireeritud nukud.  Kindlasti on igal kogul oma kultuurilooline väärtus, mida pikemat ajajärku ta hõlmab, seda suurem see on. Mänguasjakogu peegeldab olustikku, aga ka ajalugu, ideoloogiat. Vaataja saab sellele läheneda oma kogemusest lähtudes, tavaliselt ikka hüüatusega "Selline oli minul ka!" ja liikuda siis päri- või vastuaega: laps Barbie ja Actionmani juurest kaltsutite poole, vanaema vastupidises suunas. Seepärast kannabki minu kollektsioon nime  "Möödunud sajandi mänguasjad". Praegu on Saku Raamatukogus eksponeeritud põhiliselt nukud ja nendega seostuvad asjad.   Heli Mänd, kunstiõpetaja ja kollektsionäär Sakus 5. aprillist kuni 4. juunini 2014 companies, which provide best web site hosting in the uk. Services for top web hosting.
Raamatukogud on suletud iga kuu viimasel reedel koristuspäevaks.
Möödunud sajandi mänguasjad. Näitus kunstiõpetaja ja kollektsionääri Heli Männi kogust
Möödunud sajandi mänguasjad. Näitus kunstiõpetaja ja kollektsionääri Heli Männi kogust

Möödunud sajandi mänguasjad. Näitus kunstiõpetaja ja kollektsionääri Heli Männi kogust

7. aprillil 2014

Sakus 5. aprillist kuni 4. juunini 2014

"Möödunud sajandi mänguasjad" 

 

Oma esimest näitust tehes ei olnud plaanis kollektsioneerimine kui selline, olid lihtsalt mõned oma karud, kes osalesid Tallinna Nukumuuseumis toimunud kaisukarude näitusel, nukud, lauamängud ja autod. 2000 aastal tekkis mõte eksponeerida neid valdavalt sajandi teisest poolest pärit mänguasju Kiviõli Kunstide Kooli näitusesaalis, sest väikelinna laps viiakse Tallinnas pigem loomaaeda või tivolisse, mitte mänguasjamuuseumisse. Asju kogunes juurde sõpradelt-tuttavatelt näituse käigus, neid sai kokku üllatavalt palju, nii 700 ringis. Kohe telliti näitus ka Jõhvi Laste Loomingu Majja, sealt edasi Avinurme Kultuurikeskusesse. Nii rändab kollektsioon mööda Eesti väiksemaid ja suuremaid muuseume ning kultuurimaju, et lastele lähemale jõuda. Praegune väike näitus on reas kolmekümne viies. Tasapisi on asju juurde kogunenud antiigilaatadelt, second-hand poodidest, headelt annetajatelt, praegu on kogus ca 5600 eset. Esialgu oli nukkude osa tunduvalt suurem kui poiste mänguasjade oma, nüüd olen püüdnud juurde hankida just autosid ja muid masinaid, samuti lauamänge. Kõige vanemad asjad kollektsioonis on 19. sajandi lõpust pärit glasuurportselanist nukud, kõige uuemad kaasaegsed multifilmitegelastest inspireeritud nukud.  Kindlasti on igal kogul oma kultuurilooline väärtus, mida pikemat ajajärku ta hõlmab, seda suurem see on. Mänguasjakogu peegeldab olustikku, aga ka ajalugu, ideoloogiat. Vaataja saab sellele läheneda oma kogemusest lähtudes, tavaliselt ikka hüüatusega "Selline oli minul ka!" ja liikuda siis päri- või vastuaega: laps Barbie ja Actionmani juurest kaltsutite poole, vanaema vastupidises suunas. Seepärast kannabki minu kollektsioon nime  "Möödunud sajandi mänguasjad". Praegu on Saku Raamatukogus eksponeeritud põhiliselt nukud ja nendega seostuvad asjad.

 

Heli Mänd, kunstiõpetaja ja kollektsionäär

Möödunud sajandi mänguasjad. Näitus kunstiõpetaja ja kollektsionääri Heli Männi kogust
Möödunud sajandi mänguasjad. Näitus kunstiõpetaja ja kollektsionääri Heli Männi kogust Sakus 5. aprillist kuni 4. juunini 2014
Möödunud sajandi mänguasjad. Näitus kunstiõpetaja ja kollektsionääri Heli Männi kogust
looking for best website hosting services provided by web hosting with reasonable time websites hosts, for website hosting in UK you may want to look at web hosting top 5 uK best review present some choices, which offer good quality web hosting suggest in UK. how to choose best website hosting firm for better services top web site hosting services uptime becomes most important when having business applications, for example the design page what is website design how to design a website which explains how online backup works and gives simple tips for backing up your data How Online Backup Works is offering simple online backup definition of listing site full pagenum.

SAKU GÜMNAASIUMI HOONES

Teaduse 1, Saku 75501  

Telefon: 672 8502;518 8476

E, T, K ja N 10-19
R 10 - 16, L 10-15, P suletud

KIISA VABAAJAKESKUSES

Kurtna tee 8, Kiisa 75503
Telefon: 607 4008, 5304 7525 

E,T, N 11-18, K 11-19, R 11-16
iga kuu 1. ja 3. L 10-15, P suletud

KURTNA KOOLIS

Kurtna tee 50, Kurtna 75518
Telefon: 5919 6019

E, T, N, R  9-16, K 10-18
L ja P suletud

KAJAMAA KOOLIS

Kajamaa küla, Saku 75501
Telefon: 5330 8711


K 13-16
Muul ajal suletud