Unustatud vanad jõulupostkaardid

3. dets. 2018

Eesti esimese iseseisvusaegsed jõulu- ja aastavahetuse postkaardid kollektsonäär Andrus Jefimovi kogust. Kiisa raamatukogus 6. jaanuarini 2019

Unustatud vanad jõulupostkaardid

Jõulupostkaartide näitus on väikseseks jõulumeeleolu loomiseks pimedatel talveõhtutel, nostalgiliseks meenutuseks vanemale generatsioonile ning noorematele avastamisrõõmu pakkuv sissevaade lähiminevikku. Kaua küpsenud mõte näidata ka laiemale ringkonnale oma kogu, sai nüüd tänu Saku Vallaraamatukogu abile teoks.

 

Sellele näitusele olen teinud väikese valiku oma kogust esimese Eesti Vabariigi (1918-1940) aegsetest jõulu ja aastavahetuse postkaartidest.

 

Tasub tähelepanu pöörata kaartidel kujutatud kindlatele, nendel aegadel populaarsetele sümbolitele: seda-põrsad, ristikheinalehed, hobuserauad, kärbseseened, raha, korstnapühkijad – heaolu, jõukust, viljakust ja õnne toovad sümbolid.

 

Neid kauneid joonistusi on teinud paljud kunstnikud. Tuntumateks Eesti postkaardijoonistajateks olid kunstnikud Axel Rosmann, Richard Sööt, Richard Kivit ja õed Ada ja Lidia Jürisson (signatuur Ady-Lydi).

 

Näitusel eksponeeritud postkaardid ei ole algselt kogutud mitte ainult jõuluteema järgi vaid postiajalooga seonduvalt, kaardi teisel küljel on margid ja postiagentuuride templid.

 

 

Lugupidamisega

 

Andrus Jefimov

Kollektsionäär