Unustatud vanad jõulupostkaardid Andrus Jefimovi kogust

30. nov. 2015

Sakus, 30. novembrist 2015 kuni 15. jaanuarini 2016

Unustatud vanad jõulupostkaardid Andrus Jefimovi kogust

Jõulupostkaartide näitus on väikeseks jõulumeeleolu loomiseks pimedatel talveõhtutel,  nostalgiliseks meenutuseks vanemale generatsioonile ning noorematele avastamisrõõmu pakkuv sissevaade lähiminevikku. Kaua küpsenud mõte näidata ka laiemale ringkonnale oma kogu, sai nüüd tänu Saku Raamatukogu abile teoks.

Sellele näitusele olen teinud väikese valiku oma kogust esimese Eesti Vabariigi (1918-1940) aegsetest jõulu ja aastavahetuse postkaartidest.

Tasub tähelepanu pöörata kaartidel kujutatud kindlatele, nendel aegadel populaarsetele sümbolitele: sead-põrsad, ristikheinalehed, hobuserauad, kärbseseened, raha, korstnapühkijad, – heaolu, jõukust, viljakust ja õnne toovad sümbolid.

Päkapikud, jõuluvana ja tema abilised kinkidega askeldamas, jõuluvana kingikotiga seljas astumas, jõuluvana saaniga-autoga kihutamas, jõuluvana kirju lugemas – jõulumeeleolu sümbolid.

Neid kauneid joonistusi on teinud paljud kunstnikud. Tuntumateks Eesti postkaardijoonistajateks olid kunstnikud Axel Rosmann, R. Sööt, R. Kivit ja õed Ada ja Lidia Jürisson (signatuur Ady-Lydi).

Tuntumad kirjastajad, kes Eestis postkaarte välja lasksid, olid O. Luik ja K. Jaik Tartust ning V. Ots ja R. Tohver Tallinnast.

 

Käesoleval näitusel eksponeeritud postkaardid ei ole algselt kogutud mitte ainult jõuluteema järgi, vaid postiajalooga seonduvalt, kaardi teisel küljel (posti poolel) on margid ja postiagentuuride templid.

 

Lugupidamisega,

kollektsionäär, Andrus Jefimov

(küsimused-ettepanekud postkaartide ja postiajaloo teemal 5128212, Sakus).