Tallinna Ülikool tegi õpetajatele ja kooliuurijatele kättesaadavaks 30 000 pilti ja õppefilmi

22. sept. 2014

Eile, 18. septembril esitles TLÜ Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseum äsjavalminud digitaalarhiivi "Hariduslooline e-varamu". Muuseum tänab projekti partnereid MTÜ Eesti Digikeskust, OÜ Mindstone'i, OÜ Grandolani, Eesti Filmi Instituuti, Eesti Autorite Ühingut ja Eesti Filmiarhiivi ja Riigi Infosüsteemide Ametit.

Uus digitaalarhiiv teeb õpetajatele ja kooliuurijatele veebis kättesaadavaks muuseumi audiovisuaalse kogu: haridusloolised fotod, metoodilise sisuga klaasdiapositiivid ja diafilmid ning õppefilmid. Filmide nimekirjas leiab näiteks õppefilme eesti metsloomadest ja taimestikust, keskaegsest Tallinnast, erinevatest lasteaedadest, astronoomide laagrist ja paljust muust.

Digitaalarhiiv "Hariduslooline e-varamu" asub aadressil: arhmus.tlu.ee

"Olulise tähtsusega on need materjalid õpetajatele, kes otsivad võimalusi näidata tundides õppefilme ja ajaloolisi haridusteemalisi arhiivivõtteid,“ ütles Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumi direktor Veronika Varik.

Veronika Variku sõnul on tegu ühe suurima projektiga Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumi ajaloos, mille eelarve on veidi väiksem muuseumi enda aastaeelarvest. Projekti käigus digitaliseeriti ühtekokku 30 000 ühikut materjali, nende hulgas 80 õppefilmi kogupikkusega 28 tundi. Varik loodab, et digitaliseeritud materjal leiab kasutust nii Eestis kui ka väliseesti kogukondades.

Tallinna Ülikooli teadusprorektor Katrin Niglas ütles, et tunnustust väärib Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumi initsiatiiv leida projektipõhine rahastus ülikooli halduses oleva Eesti haridusloolise kogu digitaliseerimiseks: "Elame ajal, mil inimesed, sealhulgas teadlased, õppejõud, õpetajad ja õppijad on orienteeritud kiirele teabevahetusele ning harjumuspäraseks on saanud olulisele infole ligipääsemine digitaalsete kanalite kaudu. Haridusloolise e-varamu projekti käigus loodud kaasaegne infosüsteem aitab digitaaliseeritud arhiivi mugavalt kättesaadavaks teha kõigile huvilistele ning tõstab seeläbi oluliselt Eesti pedagoogilise pärandi nähtavust ja võimaldab selle praktilist kasutamist senisest märksa mitmekesisemates ja innovatiivsemates vormides."